Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP

Ulicę Mariacką zamyka od zachodu bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP (ul. Podkramarska 5). Jest to największy gdański kościół będący równocześnie największą, gotycką, ceglaną świątynią w Europie. Tworzy go wysoka na 30 m, trójnawowa hala, trójnawowe prezbiterium, trójnawowe południowe ramię transeptu i dwunawowe północne. Długość kościoła, do którego prowadzi 7 bram sięga 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m.

Nawa główna, transept oraz prezbiterium przekryte są sklepieniem gwiaździstym, boczne nawy kryształowym. Sklepienie podtrzymywane jest przez 26 ośmiobocznych filarów. Wprowadzone do wnętrza kościoła przypory tworzą w jego obwodzie wieniec 32 kaplic. Naturalne światło wpada do świątyni przez 37 ogromnych, ostrołukowych okien, z których największe ma powierzchnię 127 m². W zewnętrznym wizerunku kościoła dominuje 7 wież iglicznych oraz potężna, wysoka na 82 m wieża dzwonna zakończona 2 dachami, między którymi znajduje się pomost widokowy. Kościół ten może pomieścić jednocześnie 20000 osób.

Jego budowa trwała w kilku etapach od 1343 do 1502 r. Przez ten czas w świątyni zgromadzono ogrom cennego wyposażenia w dużej mierze fundowanego m.in. przez możne gdańskie rody, bractwa i cechy rzemieślnicze. Największą wartość przedstawia ukończony w 1472/73 r. tryptyk Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Obecnie w świątyni znajduje się jego kopia, oryginał można oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Szafiasty ołtarz główny, w którego głównej szafie ukazana jest grupa koronacji NMP, pochodzi z lat 1510-17. Wykonał go mistrz Michał z Augsburga i jego warsztat.

Wielkie zainteresowanie wzbudza w świątyni zegar astronomiczny zrobiony w latach 1464-70 przez mistrza Hansa Düringera. Dzieło sięga prawie 14 m wysokości i składa się z 3 kondygnacji: kalendarium, planetarium i teatru figur.

Dodaj opinię

Bilety wstępu do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku:

zwiedzanie kościoła - bilety normalne 4 zł, bilety ulgowe 2 zł

zwiedzanie kościoła i wejście na wieżę z punktem widokowym - bilety normalne 8 zł, bilety ulgowe 4 zł

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Największa gotycka świątynia chrześcijańska z cegły w całej Europie. Konstrukcja ma wymiary 105,5*66*82m, posiada aż 7 bram. Gdańską bazylikę mariacką stawiono w kilku długich etapach, w sumie przez 160 lat. Wszystkie dzieła i bogactwa tu zebrane trudno zliczyć. Z pewnością warto zobaczyć gigantyczny zegar astronomiczny na wieży, ołtarz główny, rzeźby, obrazy…

Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, zobacz gdzie w Gdyni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP. Redakcja serwisu www.gdynia.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 2-4 zł
    Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP cena biletu ulgowego: 2-4 zł
  • 4-8 zł
    Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP cena biletu normalnego: 4-8 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij