Centrum św. Jana

Średniowieczny, gotycki kościół po II Wojnie Światowej przystosowany do celów świeckiej instytucji kultury. Centrum św. Jana w Gdańsku to placówka kierowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, założona w 1995 roku dzięki porozumieniu władz miasta z Archidiecezją Gdańską. W dużym uproszczeniu i z pominięciem istotnych niuansów: władze kościelne wydzierżawiły zabytek na pół wieku, a NCK i inne instytucje (samo)rządowe zobowiązały się do gruntownego wyremontowania kościoła.

Gdańskie Centrum św. Jana służy dziś zarówno artystom realizującym swoje projekty, jak też miłośnikom sztuki. W ten sposób imponujący kościół zaczął pełnić funkcję sali koncertowo-wystawowej, gdzie co i rusz odbywają się najróżniejsze wydarzenia kulturalne, imprezy czy festiwale. A jednocześnie zachowywana jest zabytkowo-historyczna wartość budynku. Poza tym w każdą niedzielę w południe odprawiana jest msza święta Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.

Sam kościół św. Jana w Gdańsku uważa się za jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków w całym mieście - i to pomimo faktu, że budowli jeszcze dość daleko do odzyskania pełnej świetności. Pierwsze wzmianki o świątyni (wówczas jeszcze niewielkiej kapliczce, będącej filią parafii św. Katarzyny) pochodzą z połowy XIV stulecia. Dość szybko rozpoczęto prace nad budową bazyliki, jednak ostatecznie wzniesiono kościół halowy z wysoką wieżą. Podstawowy etap zakończył się ok. 1465 roku, ale oczywiście w późniejszych latach gdański kościół św. Jana jeszcze wielokrotnie przebudowywano. Zarówno przy okazji dostawiania kolejnych kapliczek i innych przybudówek, jak i koniecznych prac remontowych.

W marcu 1945 r. kościół św. Jana w dużym stopniu spłonął - zabytkowe wyposażenie ocalało właściwie tylko dlatego, że 2 lata wcześniej trafiło do wielu innych świątyń w samym Gdańsku - głównie Bazyliki Mariackiej - a także na kaszubskich i żuławskich wsiach. Po zakończeniu wojny duchowni nie organizowali tutaj żadnych nabożeństw, a opuszczony kościół stopniowo niszczał. Zadbano jednak o to, aby średniowieczna konstrukcja nie zawaliła się całkowicie. To pozwoliło na stopniowe odbudowywanie zabytku, począwszy od końcówki lat ‘50. Warto dodać, że w 1991 prawo własności kościoła św. Jana formalnie przekazano w ręce Archidiecezji Gdańskiej.

Do świątyni stopniowo wracają również dekoracje i inne dzieła sztuki sakralnej. Do szczególnie wartościowych eksponatów z całą pewnością należą gotyckie stalle, kamienny ołtarz główny Abrahama van den Blocke (XVI/XVII w.), nagrobek Nathaniela Schrödera czy liczne rzeźby, obrazy etc.

Dodaj opinię

Bezcenny zabytek architektury sakralnej, a zarazem prężnie działająca instytucja kultury. Centrum św. Jana w Gdańsku regularnie organizuje rozmaite koncerty, wystawy i wydarzenia artystyczne. Natomiast jego siedzibą jest średniowieczny kościół o niezwykle skomplikowanej historii. Budowa zaczęła się w połowie XIV wieku, a w środku można zobaczyć wiele pięknych dzieł sztuki i elementów wyposażenia.

Centrum św. Jana adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Centrum św. Jana, zobacz gdzie w Gdyni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Centrum św. Jana.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Centrum św. Jana opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij