Kościół św. Michała Archanioła

Najstarszy kościół w całej Gdyni - a zdaniem wielu miłośników architektury sakralnej również najpiękniejszy. Gotycki kościół św. Michała Archanioła powstał na przełomie XII i XIII wieku, a do naszych czasów oczywiście kilkukrotnie go przebudowywano.

Pierwszą chrześcijańską świątynię na Kępie Oksywskiej wzniesiono jeszcze w 1124 r., na polecenie księcia Świętopełka. Do dziś zachowały się z niej tylko fragmenty zachodniej ściany. W pierwszej dekadzie kolejnego stulecia okoliczne ziemie nadano Norbertankom, to z ich inicjatywy położono fundamenty pod nowy kościół, początkowo pod patronatem Matki Boskiej. Później przybytek kilkukrotnie rozbudowywano - pojawiła się m.in. charakterystyczna, barokowa wieża z hełmem - i odbudowywano po zniszczeniach wojennych. Świętego Michała Archanioła powołano na opiekuna świątyni w drugiej połowie XVI wieku.

Wewnątrz kościoła warto zwrócić szczególną uwagę na tablice pamiątkowe poświęcone ludziom morza. A zwłaszcza Mały Panteon Marynarki Wojennej, upamiętniający polskie jednostki zatopione w walkach Frontu Zachodniego II Wojny Światowej. Wzrok przyciąga również bogato zdobiony ołtarz główny, autorstwa Marii Talagi-Korpalskiej. Wypada jeszcze dodać, że na parafialnym cmentarzu spoczywają zasłużone dla Gdyni i Pomorza osobistości, np. Antoni Abraham, Bernard Chrzanowski czy ks. Antoni Muchowski.

Turyści chętni na zwiedzanie gdyńskiego kościoła św. Michała Archanioła z wykwalifikowanym przewodnikiem powinni skontaktować się z parafialnym proboszczem lub organistą.

Dodaj opinię

Zabytkowy przybytek, z historią sięgającą jeszcze XII wieku. Kościół św. Michała Archanioła to najstarsza świątynia w Gdyni, budowana od 1124 r. - rzecz jasna wielokrotnie przerabiana i odbudowywana po wojnach. Architektonicznie stanowi oryginalną mieszankę stylów i epok. Wnętrza kościoła zdobi szereg tablic pamiątkowych, w tym Mały Panteon Marynarki Wojennej.

Kościół św. Michała Archanioła adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Michała Archanioła, zobacz gdzie w Gdyni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Michała Archanioła.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Michała Archanioła opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij