Oksywie

W XIII w. istniała także wieś Oksywie, stanowiąca dzisiaj jedną z północnych dzielnic Gdyni. Oksywie uważane jest za najstarszą osadę współtworzącą miasto, a znajdujący się w tam kościół św. Michała Archanioła za najstarszy kościół Gdyni. Początki świątyni sięgają bowiem XII w. (z tego czasu zachował się tylko jej niewielki fragment). Wiadomo, że zajęła ona miejsce starszego, drewnianego kościoła. W dzielnicy znajduje się wiele wybudowanych na przełomie XIX i XX w. domów mieszkalnych oraz pochodząca z tego okresu karczma.

Dodaj opinię

W zamierzchłych czasach była to samodzielna wioska - istniała mniej więcej od XII-XIII stulecia. Dziś stanowi jedną z najstarszych dzielnic Gdyni, położoną na północnych rubieżach. Na Oksywiu znajduje się przynajmniej kilka spośród najcenniejszych zabytków miasta. Na pierwszym miejscu trzeba wymienić wybudowany w średniowieczu kościół św. Michała Archanioła.

Oksywie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Oksywie, zobacz gdzie w Gdyni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Oksywie.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Oksywie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij