Polska Filharmonia Bałtycka

Jedna z ważniejszych instytucji kultury całego Trójmiasta, z piękną siedzibą w dawnej, zabytkowej elektrowni. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku rozpoczęła swoją działalność tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Pierwszymi próbami, wówczas 35-osobowej Miejskiej Orkiestry Symfonicznej, kierowali Roman Kuklewicz oraz Zbigniew Turski. Początkowo zespół, który do 1949 r. rozrósł się do 81 muzyków, koncertował w sopockiej Operze Leśnej, gdyńskim Teatrze Miejskim oraz gdańskich teatrach Miniatura i Wybrzeże.

Od 1953 roku artyści Polskiej Filharmonii Bałtyckiej razem ze Studium Operowym stworzyli specyficzną, symfoniczno-operową orkiestrę (pod batutą Kazimierza Wiłkomirskiego). Połączone filharmonia i opera działały (z międzynarodowymi sukcesami) aż do 1993 r., kiedy to podjęto decyzję o rozdzieleniu muzyków o różnych specjalizacjach. W ten sposób powstała nowa, niezależna instytucja. Szybko okazało się, że Polska Filharmonia Bałtycka potrzebuje własnej, zapewniającej odpowiednie warunki siedziby.

W 1996 r. rozpoczęła się realizacja śmiałego projektu, według którego zamknięta niedawno elektrociepłownia na gdańskiej wyspie Ołowianka - kompleks przemysłowy budowano tutaj w latach 1897-1913 - stałaby się rozbudowanym centrum kulturalnym. W efekcie powstały cztery sale (dwie typowo koncertowe: główna na 1100 miejsc i jazzowa na 200 osób), studio nagraniowe, obszerne foyer z przestrzenią wystawową (stale funkcjonuje galeria sztuk plastycznych), nowoczesne centrum kongresowe, restauracja, a nawet i hotel.

Na terenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku mieści się również Aleja Gwiazd, gdzie swoje dłonie odcisnęło już sporo ponad 150 znakomitych artystów i cenionych postaci ze świata sztuki: muzyków, filmowców, literatów etc. Zarówno polskich, jak też pochodzących z innych krajów.

Dodaj opinię

Kompleksowe centrum kulturalno-kongresowe, urządzone na terenie XIX-wiecznej elektrociepłowni. Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku wyróżnia się zarówno bogatą ofertą artystyczną, jak też zabytkową siedzibą. Instytucja działa od 1945 r., ale własne, stałe miejsce na mapie miasta ma od 1996 r. PFG posiada m.in. dwie sale koncertowe, restaurację czy Aleję Gwiazd.

Polska Filharmonia Bałtycka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Polska Filharmonia Bałtycka, zobacz gdzie w Gdyni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Polska Filharmonia Bałtycka.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Polska Filharmonia Bałtycka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij