Teatr Miejski

Teatr Miejski (ul. Bema 26) w Gdyni być może nie cieszy się sławą taką jak Teatr Muzyczny, jednak zdobywa sobie coraz większe uznanie dzięki takim inicjatywom jak Scena Letnia Teatru Miejskiego (na plaży w Orłowie), Scena 138 będąca cyklem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, czy też dzięki gazecie teatralnej „Fora!”, której autorami są studenci teatrologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Gdyński Teatr Miejski rozpoczął swoją działalność dokładnie 24 X 1959 r. wystawieniem "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry - za reżyserię przedstawienia odpowiadała Maria Chodecka, scenografię przygotował Marian Kołodziej. Wówczas jeszcze zespół artystyczny pod kierownictwem Waleriana Lachnitta nie posiadał własnej sceny, funkcjonował jako Scena Objazdowa Teatru Wybrzeże i grywał w najróżniejszych miejscach. Od gościnnych występów w salach teatralnych innych miejscowości, przez domy kultury i świetlice, aż po strażackie remizy.

W kolejnych latach jeszcze parokrotnie dochodziło do zmiany nazwy, aż w 1980 r. ówczesny Teatr Dramatyczny otrzymał stałą siedzibę - scenę przy ul. Bema "zwolnił właśnie Teatr Muzyczny" - a w 1991 r. instytucję przemianowano ostatecznie na Teatr Miejski. 9 lat później na patrona teatru wybrano Witolda Gombrowicza.

Dziś Teatr Miejski w Gdyni pełni rolę centrum dramaturgii współczesnej. Ukoronowaniem tych działań stał się Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port z licznymi przedstawieniami, spotkaniami twórców z publicznością i otwartymi panelami dyskusyjnymi.

Dodaj opinię

Ceniona ze względu na poziom przedstawień i realizację misji instytucja, także dzięki ciekawym inicjatywom kulturalnym, popularyzującym sztukę wysoką. Do najciekawszych należą Scena 138 (cykl edukacyjny dla dzieci), Scena Letnia (spektakle na plaży) czy R@Port (promocja polskiej dramaturgii). Patronem Teatru Miejskiego w Gdyni od 2000 r. jest Witold Gombrowicz.

Teatr Miejski adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Teatr Miejski, zobacz gdzie w Gdyni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Teatr Miejski.
Ceny biletów / cennik wejść do Teatr Miejski. Redakcja serwisu www.gdynia.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 10-40 zł
    Teatr Miejski cena biletu ulgowego: 10-40 zł
  • 20-60 zł
    Teatr Miejski cena biletu normalnego: 20-60 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Teatr Miejski opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij