Zamek Krzyżacki w Gniewie

Nie tak znany jak twierdza w Malborku, jednak nie mniej imponujący. Zamek krzyżacki w Gniewie, nad lewym brzegiem Wisły powstał jeszcze w XIII wieku i odegrał niebagatelną rolę w historii całego Pomorza - w warowni rezydowali ważni dostojnicy zakonu rycerskiego, a później polscy starostowie. Dziś średniowieczny zabytek łączy funkcje muzealne oraz hotelarskie.

Budowa zamku Gniew ruszyła ok. 1283 roku i trwała przez blisko 40 lat. Warto dodać, że już w 1290 r. twierdza była w stanie spełnić podstawowe funkcje obronne, w czym niemała zasługa sprawującego pieczę nad pracami budowlanymi komtura Dietricha von Spira. Początkowo zamek otaczał czworoboczny, wysoki na 6 metrów mur zewnętrzny. W każdym z narożników wzniesiono wieże obronne, przy czym od północnego wschodu zbudowano potężniejszy stołp do ostatecznej obrony.

Krzyżacy systematycznie rozbudowywali zamek w Gniewie i jego otoczenie - aż w 1466 roku postanowieniami pokoju toruńskiego twierdza przeszła na własność polskiej korony. W ten sposób warownia stała się siedzibą pomorskich starostów. Warto dodać, że swego czasu taką funkcję pełnił Jan Sobieski, później wybrany na króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W późniejszych latach zamek Gniew służył m.in. jako magazyn zboża, więzienie (uznawane za jedno z najcięższych w całych Prusach), wojskowy skład amunicji czy szkoła o paramilitarnym charakterze.

W 1968 roku rozpoczęły się szeroko zakrojone prace rekonstrukcyjne zaniedbanego zabytku, a w 1993 Muzeum Archeologiczne w Gdańsku otworzyło w zamkowych piwnicach swoją pierwszą wystawę. Po blisko dwóch latach na zamku w Gniewie oficjalnie utworzono filię rzeczonej instytucji, systematycznie wzbogacaną o nowe ekspozycje. Na 3 wystawach stałych prezentowane są m.in. kulisy Bitwy Pod Grunwaldem, dzieła kowalskiego rzemiosła artystycznego oraz realia codziennego życia w średniowiecznym zamku i jego najbliższych okolicach.

Natomiast w 2010 rozpoczęło się przystosowanie dawnego zamku krzyżackiego w Gniewie do roli hotelu - tutejsze apartamenty mogą się poszczycić czterogwiazdkowymi standardami. Poza tym utworzono Historyczny Park Rozrywki, gdzie regularnie organizowane są turnieje rycerskie, rekonstrukcje historyczne i inne ciekawe wydarzenia. Poza tym otworzono kolejne wystawy - np. Zamkową Izbę Tortur oraz salę II Wojny Światowej - a zwiedzający turyści mogą też spróbować swoich sił w średniowiecznych warsztatach rzemieślniczych. Zadbano również o bogatą ofertę atrakcji specjalnych dla grup zorganizowanych.

Dodaj opinię

Wejściówki do zamku krzyżackiego Gniew, oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku - stan na czerwiec 2018:

 • 15 zł bilety normalne
 • 10 zł bilety ulgowe
 • 40 zł bilety rodzinne

+ 30 zł za indywidualne oprowadzanie przez przewodnika - usługa dostępna w poniedziałki, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Pieczołowicie zrekonstruowany zabytek z czasów średniowiecza, przystosowany do celów turystycznych pod względem muzealnym i hotelarskim. Zamek krzyżacki w Gniewie powstał pod koniec XIII w., później swoją siedzibę mieli tutaj pomorscy starostowie. W 1993 r. gdańskie Muzeum Archeologiczne otworzyło tutaj pierwszą wystawę, a w 2010 r. powstał hotel z parkiem rozrywki.

Zamek Krzyżacki w Gniewie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zamek Krzyżacki w Gniewie, zobacz gdzie w Gdyni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zamek Krzyżacki w Gniewie.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Zamek Krzyżacki w Gniewie. Redakcja serwisu www.gdynia.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • od 10 zł
  Zamek Krzyżacki w Gniewie cena biletu ulgowego: od 10 zł
 • od 15 zł
  Zamek Krzyżacki w Gniewie cena biletu normalnego: od 15 zł
 • od 40 zł
  Zamek Krzyżacki w Gniewie cena biletu rodzinnego: od 40 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zamek Krzyżacki w Gniewie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij