Zielona Brama

Jedna z architektonicznych wizytówek całego Gdańska. Zielona Brama usytuowana jest nad samą Motławą, w południowo-wschodniej części historycznego Śródmieścia. Naturalnie początkowo był to jeden z kluczowych punktów systemu obronnego miasta - z czasem stał się miejscem pełniącym najważniejsze funkcje reprezentacyjne.

Zielona Brama w Gdańsku powstała w latach 1568-1571. Wcześniej, przynajmniej od XIV stulecia, wejścia do centrum strzegła wodna Brama Kogi - bodaj najstarsza konstrukcja tego rodzaju w mieście. Jednak w 1564 roku władze Gdańska zdecydowały o jej rozebraniu i zbudowaniu czegoś efektowniejszego. Manierystyczny budynek Zielonej Bramy, wspólne dzieło Hansa Kramera z Drezna i niejakiego Regniera z Amsterdamu, miał służyć przede wszystkim jako rezydencja polskich monarchów, którzy często wizytowali kluczowe miasto portowe. Jednak królowie zwykle zatrzymywali się w innych miejscach.

W gdańskiej Zielonej Bramie swoją siedzibę miały m.in. Towarzystwo Przyrodnicze - jedno z najstarszych stowarzyszeń naukowych, założone w 1743 r. - a swego czasu (do momentu przeniesienia do Europejskiego Centrum Solidarności) swoje biuro miał tutaj były prezydent Lech Wałęsa. Dziś Zielona Brama służy jako jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku, w którym urządzane są przeróżne wystawy czasowe. Ponadto Oddział Sztuki Nowoczesnej MNG stale prezentuje swoje zbiory fotograficzne. Gdańska Galeria Fotografii koncentruje się na zdjęciach o charakterze artystycznym, historycznym, lokalnym i regionalnym.

Dodaj opinię

Koszt wejściówek do Zielonej Bramy - stan na maj 2018:

 • bilet normalny 5 zł
 • bilet ulgowy 3 zł ; dla dzieci i młodzieży w wieku 7-26 lat po 1 zł
 • bilet rodzinny 15 zł

Ceny osobnych biletów do Gdańskiej Galerii Fotografii:

 • bilet normalny 2 zł
 • bilet ulgowy 1 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Jeden z najbardziej charakterystycznych dla Gdańska zabytków, a zarazem oddział Muzeum Narodowego. Architektonicznie renesansowa, wybudowana w latach 1568-71 Zielona Brama reprezentuje niderlandzki manieryzm. Miała być domem dla polskich królów, ale częściej służyła jako siedziba różnych instytucji. Dziś: Gdańskiej Galerii Fotografii i wystawy czasowe MNG.

Zielona Brama adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zielona Brama, zobacz gdzie w Gdyni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zielona Brama.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Zielona Brama. Redakcja serwisu www.gdynia.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 1-4 zł
  Zielona Brama cena biletu ulgowego: 1-4 zł
 • 5-7 zł
  Zielona Brama cena biletu normalnego: 5-7 zł
 • od 15 zł
  Zielona Brama cena biletu rodzinnego: od 15 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zielona Brama opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij