Gdynia - informacje praktyczne o miejscowości

Dojazd do Gdyni

Gdynia - miasto w północnej Polsce. Położone w województwie pomorskim nad Morzem Bałtyckim. We wschodniej części miasta, w dzielnicy Śródmieście znajduje się Port Morski Gdynia. Po Gdańsku i Szczecinie jest trzecim co do wielkości portem morskim w Polsce. Gdynia leży na granicy dwóch krain geograficznych o podobnym typie terenu: Pojezierza Kaszubskiego i Pobrzeża Kaszubskiego.

Dworzec kolejowy w Gdyni mieści się przy Placu Konstytucji 1 i jest położony w centrum miasta. Oznaczony jest najwyższą kategorią A (Premium), według kategoryzacji PKP. Z Gdyni dostępne są połączenia do większości miast krajowych (w tym szybkie połączenia InterCity) oraz międzynarodowe obsługujące linie EuroCity. Szczegółowa informacja o rozkładzie jazdy PKP znajduje się na Goeuro.pl.

Przez Gdynię przebiegają drogi wojewódzkie: nr 468 (Gdańsk – Sopot – Gdynia), oraz droga wojewódzka nr 474 (na terenie Gdyni). Drogi krajowe przecinające Gdynię to: nr 6 (Kołbaskowo – Słupsk – Trójmiasto), droga krajowa nr 20 (Stargard Szczeciński–Gdynia) i droga expresowa S6 – obwodnica Trójmiasta.

Transport publiczny w Gdyni to rozbudowana sieć komunikacji autobusowej. W Gdyni kursują autobusy na liniach pośpiesznych, specjalnych, zwykłych i nocnych. Transport autobusowy dociera do wszystkich dzielnic Gdyni i obejmuje sąsiednie miasteczka i gminy. W Gdyni funkcjonuje jako jeden z trzech (obok Lublina i Tychów) system komunikacji trolejbusowej w Polsce. Obejmuje on swym zasięgiem również Sopot. Do zasobów Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni należy także Tramwaj Wodny, który kursuje regularnie miedzy Gdynią, a Jastarnią i obsługuje 2 linie transportu publicznego wodnego.

Postój Taxi w Gdyni znajduje się przy wejściu do Dworca Głównego PKP od strony Placu Konstytucji. Po Trójmieście porusza się ok 4 tyś. taksówek.

rozwiń
Gdynia - informacje praktyczne o miejscowości
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij